Bratislavský Blue Zodiac prichádza so singlom Návyková, s ktorým sa kapela úspešne umiestnila na 3. mieste tohtoročného Košického zlatého pokladu 2021. Teraz singel vydáva spolu s live vizuálom plným hudobno-estetického cítenia. Bluesové vplyvy sa z ich tvorby pomaly vytrácajú a Návyková sa stáva smerodajnou pre ich budúcu produkciu, ktorá bude súčasťou aj pripravovaného debutového albumu.

Skladba, tak ako aj jej vizuál, je ochutnávkou toho, ako sa hudba za ostatný rok vyvinula a jemne sa odlišuje od predchádzajúcej tvorby kapely. Návyková naznačuje, ako sa z ich hudby pomaly vytrácajú bluesové prvky a genéza začína byť výlučne popovou. Zároveň ju definuje slovenský jazyk, ktorý by mal byť blízky pre ľudí žijúcich na Slovensku a v Česku.

Táto skladba podľa môjho názoru prináša jemné elektronické alebo modernejšie prvky v porovnaní s našou predchádzajúcou tvorbou. Pravda je, že ja sa v pope alebo soule cítim spevácky omnoho viac doma ako v bluese, takže by sa dalo povedať, že sme našu tvorbu tentokrát viac presunuli do mojej „komfortnej zóny“ a v takom mierne popovom duchu by sa mal niesť aj celý náš prvý album,“ bližšie ozrejmuje speváčka Daniela Obšítníková hudobný posun, ktorým by radi oslovili širšie publikum.

Hudba vznikla v spolupráci Daniely Obšítníkovej, gitaristu Martina Vasila a ich priateľa Štefana Čakváriho. „Našim zámerom bolo vytvoriť kvalitnú slovenskú pieseň, čo by mohla zaujať verejnosť a Adrián Líška dotvoril našu ideu do dokonalosti a k našej spokojnosti,“ prezrádza Martin Vasil o spolupráci so známym slovenským producentom, ktorý má na svedomí produkcie aj pre Emmu Drobnú.

Na prvé počutie sa môže poslucháčom Návyková javiť ako skladba o láske. Je to však pravda len čiastočne. „V našom živote sa totiž stretávame s mnohými vecami, ktoré môžu byť pre nás návykové, obyčajne veci, ktoré nám prinášajú potešenie. Dalo by sa však povedať, že skladba je aj o závislostiach a teda snažili sme sa prostredníctvom textu vybudiť emóciu, ktorá je v nejakej forme známa každému z nás,“ hovorí speváčka o návykovosti vo všetkých formách, ktorú môžeme prepojiť s radosťou.

Nahrávanie skladby prebiehalo v SMT Studio neďaleko Bratislavy. „Počas celého procesu sme mali množstvo príležitostí naučiť sa nové veci nielen o procese, akým tvoriť skladby, ale pre mňa to bolo aj veľké zrkadlo pre prácu s mojím hlasom,“ spomína Daniela Obšítníková.

Videoklip získal svoj vizuál v rámci live minisérií, ktoré Blue Zodiac pripravuje. Divadelnú atmosféru vniesol do záznamu priestor Domu kultúry Ružinov vďaka podpore Cultus Ružinov. Kapela stavila na minimalizmus a čistotu priestoru ozvláštnenou len hrou so svetlom, pričom sa nesnažili zamlčať priestor a dianie okolo nich. Jediným výrazným prvkom sú na modro svietiace neónky, nakoľko práve modrá farba by mala byť nosnou farbou pripravovaného albumu. „Chceme, aby ľudia videli, kto Blue Zodiac je a ako hrajú jeho členovia a zároveň chceme predstaviť nové piesne popri tých starých,“ približuje Martin Vasil hlavnú myšlienku spracovania live verzie. Produkciu mal pod palcom Dominik Kurina s asistenciou Filipa Galvánka.

V najbližších mesiacoch sa môžeme tešiť na vydanie prvého albumu, na ktorom kapela aktuálne pracuje. Formu, do ktorej bude odetý, uvádza práve skladba Návyková. Nezmeneným ostáva charakteristická farba hlasu speváčky, zmysluplné texty a prijemné melódie.