Skupiny Čechomor a Kandráčovci tento rok podnikli spoločné turné a okrem tisícok nadšených divákov je jeho výsledkom aj živá nahrávka, ktorá bola vyrobená v prostredí zámockej záhrady v Telči. Album Čechomor + Kandráčovci = Kandráčomor vychádza v týchto dňoch.

Obe skupiny stavajú na folklóre, majú naň trochu iný pohľad a práve tento fakt ich vzájomne obohacuje a ponúka atraktívne možnosti. „Už po našem prvním soustředění na začátku roku bylo jasné, že naše spolupráce bude velkolepá,“ hovorí k spojeniu s jedným z najpopulárnejších súborov na Slovensku kapelník Čechomoru Karel Holas. Potvrdilo sa to hneď pri prvom spoločnom vystúpení usporiadanom na podporu Ukrajiny. Mimoriadnosť koncertu navyše podtrhla skutočnosť, že sa odohrával na dvoch miestach súčasne: „Hráli jsme spolu přes hudební most a s výsledkem jsme byli spokojení.  Vybralo se přes 12,5 milionu korun,“ upresňuje spevák a gitarista František Černý.

Piesne zaznamenané na albume Kandráčomor vznikli alebo boli prearanžované unikátne pre spoločné turné.  „Nešlo o dvě samostatná vystoupení, v průběhu koncertu jsme se s Kandráčovci několikrát propojili v jeden celek. Přidala se dokonce i hostující zpěvačka Martina Pártlová," hovorí Karel Holas. „Spoločný projekt s legendou českého folku je naplnenie chlapčenského hudobného sna Kandráčovcov,“ priznáva Ondrej Kandráč a dodáva : „Úžasnú atmosféru tohto koncertu zaznamenala tiež televízia JOJ a na výsledok sa budeme môcť pozrieť už koncom roka 2022. Tešíme sa, že na českú časť turné nadviaže v budúcom roku časť slovenská.

Skupina Čechomor vznikla v roku 1988. Svojich priaznivcov a rešpekt kritikov si získala predovšetkým nápaditým aranžmá a osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové piesne. Prelomovým rokom bol pre Čechomor rok 2001, keď získal tri ceny Anděl (skupina roku, album Proměny a za rovnomennú skladbu). Mimoriadne populárnu slovenskú skupinu Kandráčovci založil v roku 2004 primáš Ondrej Kandráč. Jej členmi sú bývalí hudobníci z rôznych folklórnych súborov. Ako jediní na Slovensku získali Kandráčovci Platinovú platňu za ľudovú hudbu a to celkom štyrikrát (A čija to chyža, Sinu muj, Oj, zabava, Dva Duby).

Album Kandráčomor na digitálnych službách:

https://wmcz.lnk.to/KNDRCMR

KANDRÁČOVCI & ČECHOMOR tour Slovensko 2023
14.7.2023 - Kandráčovci & Čechomor, Amfiteáter Nové Zámky
15.7.2023 - Kandráčovci & Čechomor, Amfiteáter Detva
20.7.2023 - Kandráčovci & Čechomor, Amfiteáter Starý Tekov
11.8.2023 - Kandráčovci & Čechomor, Amfiteáter, Zemplínska Šírava - Lúč