Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade Hollywoodsky zvuk. Zaplnili tak medzeru tohto žánru na Slovensku. Boli sme zvedaví, aké majú reakcie a ohlasy vo svete a čo plánujú v najbližšej dobe.

1.Koncom minulého roku ste vydali album Zephyrus, aké máte ohlasy?
Ďakujeme, reakcie prichádzajú z celého sveta – od Severnej a Južnej Ameriky, Áziu, Európu po Austráliu. Porovnávajú nás s formáciami ako Two Steps From Hell alebo Thomasom Bergersenom a jeho posledným počinom Humanity. Napĺňa nás to pokorou, je to pre nás veľký záväzok do budúcna.

2.Čo môžu fanúšikovia od albumu očakávať? Čo najčastejšie fanúšikovia vyzdvihujú na skladbách, čo je ich silná stránka?
Hudba, ktorá vie vyrozprávať príbeh; fanúšikovia, ktorí majú radi tento druh hudby, si určite prídu na svoje. Skladby sú plné emócií, tém , ktoré sa vyvíjajú a privedú vás na miesta, o ktorých ste netušili. Skladby na albume nie sú čisto trailerovské, ako by mohol niekto čakať  – sú nasiaknuté filmovou hudbou.  Nie je tam len jeden motív, ktorý sa opakuje a nabaľuje, ale hudba sa vyvíja – má svoj vnútorný život. Veľmi často nám fanúšikovia rozpovedali celý príbeh, ktorý sa im odohrával pred očami pri počúvaní tej alebo onej skladby (napr. Hollywood Seeking alebo Heroes don´t Die). Jeden fanúšik  z USA píše fantasy knihu a inšpiruje sa počúvaním nášho albumu. Úžasné, ako sa umenia navzájom ovplyvňujú a dopĺňajú sa.

3.Pri našom poslednom rozhovore ste spomínali, že po náročnejšom skladaní hudby pre svet reklamy a kampaní bol tento druh tvorby pre vás vyslobodením. Vaše pocity? Ako album vznikal?
Konečne sme si splnili sen – komponovať hudbu podľa našich predstáv a chutí, bez nátlaku času, nárokov tretích osôb na žáner alebo nástrojové obsadenie. Základom niekoľkých skladieb boli už skladby zo „zásuvky“, ktoré sme len oprášili a jemne predĺžili (Romantic Dream, Zephyrus alebo Fairytale Love). Druhú polovicu sme komponovali od piky. Sú to tie dlhšie skladby na albume (Heroes don´t Die, Lilly´s Nightmare, Hollywood Seeking). Snažili sme sa, aby bol celý album homogénny a žiadna skladba žánrovo nevybočovala od ostatných. Veľa vecí sme sa opäť naučili, čo určite využime v našej budúcej tvorbe.

4.  Ako ste spomínali, vaša hudba nie je trailerovská. Tento štýl ale vo veľkom našiel vo svete obľubu. Čím sa líši štýl na albume Zephyrus od typicky trailerovskej hudby?

Trailerovský štýl je vo svete obľúbený nie len medzi poslucháčmi, ale narástol aj obrovský počet ľudí, ktorí začali tento štýl komponovať. Výhodou je, že stačí jeden motív a pár akordov, ktoré sa navzájom opakujú. Počtom opakovaní sa nabaľujú aj nástroje orchestra a skladba vyvrcholí plným zvukom. Nás však neuspokojuje tvoriť tento typ hudby; hudba k trailerom je po väčšine veľmi krátka a neposkytne vám čas rozvinúť, expandovať sa a rozpovedať príbeh. My sa snažíme, aby bola naša hudba dynamicky členitá, aby vás prekvapila, aby nebola predvídateľná. A naši fanúšikovia chcú jedinečnú hudbu a veľké melódie. To sa snažíme docieliť.

5.Ktorá skladba na albume je vaša najobľúbenejšia, aký je za ňou príbeh?
Hmmm, to je ťažká otázka. Každá z nich je nášmu srdcu veľmi blízka, nakoľko každá z nich vie rozpovedať určitú etapu života, v ktorej bola tvorená. Keby som však mal jednu vypichnúť, bol by to Hollywood Seeking. Je to emotívna skladba; klavír, orchester a ženské vokály. Štruktúrou je rafinovaná; skladba začína v lydickej stupnici, predstaví sa hlavný motív a skladba moduluje v intermezze, aby sa neskôr vrátil hlavný motív vo veľkom, rozbalenom štýle a la „Love Story“. Skladba končí opäť v lydickej stupnici. Pripomína veľké filmové témy, „volá“ po Hollywoode, preto ten názov.

6.Aký je váš kreatívny proces? Ako vznikali skladby na albume resp. ako vznikajú vo všeobecnosti?
Väčšina veľkých melódií vznikne pri klavíri, len tak pri improvizácii alebo účelne. Následne si v hlave premyslíme inštrumentáciu, hrubé črty orchestrácie. Potom sadneme do štúdia a začneme pracovať. Riešime orchestráciu už konkrétne, vytvárame kontrapunktové melódie, variácie...veľakrát sa to uberie úplne iným smerom, ako sme si predstavovali na začiatku. Kreatívny proces pokračuje aj priamo pri aranžovaní hudby. Experimentujeme s hybridnými zvukmi, perkusiami, zbormi...Častokrát proces funguje aj úplne opačne. Najprv vytvoríme nejaký rytmus, pridáme sláčikové ostinato, ktoré s rytmom pulzuje, vznikne tak určitý „groove“, ktorý použijeme ako základ novej skladby. Dopĺňame potom ďalšie zložky orchestra ako brassy, dychy, experimentujeme so syntetickými nástrojmi. Tento opačný proces je pre nás tiež vzrušujúci, lebo nikdy nevieme, čo nakoniec z toho vzíde
Keď však tvoríme hudbu k obrazu resp. konkrétnemu obrazu (film, reklamná kampaň), tam je ale proces úplne odlišný.


7.Na čom pracujete v najbližšej dobe? Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?
Máme dobré správy; tvrdo pracujeme na novom albume, ktorý bude žánrovo silnejší ako Zephyrus. Skladby budú dlhšie, hudba bude „rozprávať“ ešte epickejšie a silnejšie príbehy. Sľubujeme veľké hudobné témy, skvelý zvuk, viacej perkusií a etnických nástrojov. Zabŕdneme  silno do hybridných orchestrov, teda kombinácií tradičného orchestra a syntetických zvukov. Chystáme spoluprácu s viacerými vokalistkami, ktoré sa budú podieľať pri tvorbe skladieb. Zvukom sa chceme priblížiť ešte viac súčasnej Hollywoodskej filmovej produkcii.

8.Kedy najbližšie môžeme čakať ochutnávku z nového albumu, plánujete z neho vydať singel?
Nový album plánujeme vydať v druhej časti roku 2022. Už vo februári však vydávame nový singel „Ruins of Time“, ktorý bude ukážkou všetkého, čo bude charakteristické pre nový album. Teda silná téma, cinematické zbory, úderné perkusie a epikou nasiaknutá atmosféra. Vokály do nej naspieva úžasná vokalistka Julie Elven, ktorú si vybral pre svoje európske turné James Newton Howard, excelentný hollywoodsky filmový skladateľ, čo hovorí samo za seba. Termín vydania upresníme na sociálnych sieťach.

9.Kde môžu fanúšikovia nájsť váš album Zephyrus?
Nájdu ho na všetkých audio streamovacích službách alebo na youtube - Groovestudio - Zephyrus (hearnow.com)

Website: https://www.groovestudio.sk/
Instagram: https://www.instagram.com/groovestudiosk/
Youtube: https://www.youtube.com/c/GroovestudioCinematicMusic