S mohutným nástupom umelej inteligencie do rôznych oblastí nášho života zaznievajú obavy, akým spôsobom stroje ovplyvnia kreatívnu sféru, jej fungovanie ale aj vnímanie umenia verejnosťou. Tému ľudskej kreativity a inšpirácie s typickým nadhľadom spracovala slovenská kapela Darkness Positive v skladbe Broke z nedávno vydaného albumu Pre vás. Hudba dostala vizuál práve vďaka umelej inteligencii.

Každého člena kapely som natočil na mobil. Tieto záznamy v spojení s rôznymi pokynmi som poskytol umelej inteligencii a nechal ju pracovať nepretržite dva týždne,” približuje proces tvorby bubeník Matej Richtarčík. Výsledkom je niečo ako komiksový kapelový “živák” so sci-fi prvkami.

A ako sa Darkness Positive pozerajú na čoraz intenzívnejšie prenikanie umelej inteligencie do umeleckej tvorby?

Myslím, že umelci sa s tým budú musieť naučiť pracovať a vyrovnať. Môže to priniesť veľa dobrého, ale zároveň je tam veľmi široká problematika autorských práv, na ktorú naša spoločnosť ešte vôbec nie je pripravená,” hovorí Matej Richtarčík.

Darkness Positive na domácej scéne pôsobia už desať rokov, počas ktorých vyprodukovali štyri štúdiové a jeden koncertný album. Ich zvuk je fúziou rôznych vplyvov od džezu, cez art rock až po rap. Skladba Broke je z aktuálneho albumu Pre vás, ktorý vyšiel v novembri minulého roku v Slnko Records na vinyle aj na CD.

Naživo sa Darkness Positive najbližšie predstavia 17.3. na Mikulášskom jazzovom festivale, potom 20. marca v Prahe (Café v Lese) a o deň neskôr v Brne (Music Lab).

VIAC INFO:
Darkness Positive - Pre vás (album): https://www.youtube.com/watch?v=o29KkjGEPAo
Pre vás (LP & CD): https://www.slnkorecords.sk/darkness-positive/pre-vas
Darkness Positive Instagram: https://www.instagram.com/darknesspositive/   
Darkness Positive Facebook: https://www.facebook.com/darknesspositive