Videoklip k skladbe Svetlonos z nového albumu „Posledný strom“ sa natáčal na Orave, v dedinke Krivá. Miesto sme vybrali kvôli tichu a krásnej prírode s nerušenými výhľadmi na okolitú krajinu. Neprekvapila nás ani vysoká tráva, ktorú sme si na začiatku museli pokosiť a pohrabať. Do tmy však bolo času dosť...


Na začiatku sa predstavil náš dobrý priateľ Beelph v podobe svetlonosa, ktorého podobu nikto nepozná – nemá tvár ani meno... symbolizuje ho len skackajúce svetielko.  Natáčalo sa v noci, aby vynikla ohňová šou skupiny Eldur z Oravy, ako aj prirodzené svetlo fakieľ a ohňov, ktoré osvetľovalo sediacich muzikantov zo Strigôňa. Videoklip natočilo Studio ARTELLERY zo Vsetína.

Skladba sa územia Oravy aj priamo týka, nakoľko touto bytosťou nás ako deti strašili rodičia a starí rodičia. Postava svetlonosa je v ľudovej pamäti na Orave veľmi živá. Uvádzame aj konkrétne svedectvo z roku 1911 z Vyšného Kubína:

Istý Gábor Meško (sused) išiel cez Gäceľ do Revišného... keď zabočil na veličiansku cestu... začalo pred ním podskakovať svetlo a on vtedy hybaj za ním.. A to zle urobil, lebo ho potom začalo vodiť po mlákach. A to ešte dobre, že sa mu neprotivil alebo dačo nepovedal, čo by sa mu nebolo zvidelo... nevedel kade chodí... pri cminteri sa našiel.

Ďalšie zaujímavé rozprávania dávnych Oravcov nájdete v našom booklete, keď si zakúpite CD Posledný strom.