Slovenská tenorová jednotka, svetoznámy Pavol Bršlík s klaviristom Róbertom Pechancom a Štátne divadlo Košice uvedú v pondelok 22. marca o 20:00 na portáli navstevnik.online výnimočnú online premiéru záznamu unikátneho scénického stvárnenia piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta (Winterreise). Jedinečný zážitok umocňuje aj samotné miesto – Historická budova ŠDKE, ktorá je jednou z najkrajších divadelných budov v strednej Európe.

V roku 1827 sa ocitá Franz Schubert opätovne vo viedenskej nemocnici a začína tam komponovať svoju „Zimnú cestu" - piesňový cyklus na básne Wilhelma Müllera. Tuší už svoju smrť? Trpí na syfilis a zostáva mu ešte 20 mesiacov života. Vo svojom poslednom roku života píše Schubert, podobne ako Mozart, hlboko inšpirované kompozície. Jeho denník je však stále úsečnejší - izolácia, chlad, popretie života: "Tou cestou musím ísť, z ktorej sa ešte nik nevrátil".

Winterreise sa absolútne hodí do obdobia Covidu-19, do obdobia prázdnych divadiel, samoty a smútku. Som veľmi rád, že som  po rokoch opäť zavítal do Košíc. Bol som tu ešte ako mladý začínajúci spevák. Som rád, že sa celý tento projekt mohol uskutočniť. Myslím si, že Winterreise je jedno skvelé dielo a má aj tú atmosféru, v ktorej sa teraz všetci nachádzame,“ povedal bezprostredne po natočení záznamu pre online premiéru Pavol Bršlík.

Hoci je košická Zimná cesta súčasťou špeciálnej kovidovej dramaturgie, diváci samozrejme aj pri natáčaní chýbali. „Hrať pred prázdnym hľadiskom, pred kamerami, pred zvukármi, pred všetkou tou technikou je svojim spôsobom väčší stres. Človek nemá tú odozvu od tých divákov, tú energiu. Jednoducho nemá pocit toho, že to odovzdáva. Hoci samozrejme, že sa to cez tú obrazovku odovzdá a sme radi, že dnes už takéto možnosti máme. Lebo keby to bolo sto rokov dozadu, tak by sme asi nemohli robiť vôbec nič. Ale je to úplne iný pocit,“ vraví klavirista Róbert Pechanec. A Pavol Bršlík dodáva a vyslovuje aj želanie: „Chýba ten pocit z potlesku, ktorý má človek po tom, ako na pódiu vydá zo seba svoju energiu. Pri prázdnom hľadisku necíti človek spätnú väzbu, nedostane nič naspäť. Spievate do tmy, do prázdna a to je strašný pocit. Už nech sa to vráti všetko naspäť".

Košická Zimná cesta je ďalším jedinečným projektom, ktorý prináša Opera ŠDKE v rámci špeciálnej kovidovej dramaturgie. „Sme poctení, že naše divadlo v týchto náročných časoch mohlo privítať svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý do Košíc priniesol exkluzívny piesňový recitál Winterreise  (Zimná cesta), spolu s klaviristom Róbertom Pechancom. Schubertova Zimná cesta je existencionálnou výpoveďou mladého muža, ktorý zažíva nešťastnú lásku a vydáva sa na cestu zimnou krajinou a v širšom zmysle aj filozofickým vyjadrením človeka na ceste životom,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth. Nový projekt košického divadla ponúkne divákom výnimočný hudobný zážitok umocnený aj vizuálne videoartom Bey Kolbašovskej v réžii Antona Korenčiho.