VÝBEROFKA legendárnej punkovej skupiny Slobodná Európa, ktorej názov je ovplyvnený udalosťami súvisiacimi s pádom komunizmu v roku 1989, kedy aj vznikla, je ďalšou reprezentatívnou a zhrňujúcou kompiláciou, ktorú pre vydavateľstvo OPUS zostavil stály spolupracovník Juraj Čurný. Punk-rocková kapela, ktorá si prešla za 33 rokov svojho pôsobenia nebom aj peklom, výslniami i pádmi, stále patrí medzi vlajkové lode rock´n ´rollu na celom území Slovenska a Čiech.

Výberový dvojalbum obsahuje 27 trackov vrátane piesní Analýza dokázala hovno, Podvod, Kapitalizmus, Relatívny pokoj a ďalších punkových chuťoviek, ktorými sa Slobodná Európa preslávila. Originálny štýl s drsnou punkovou poetikou nepochybne nadchne každého fanúšika slovenskej punkovej scény. Booklety CD a LP obsahujú množsto archívnych zaujímavých fotiek a texty piesní.

Výberofka vychádza oficiálne 27.5.2022 vo formátoch 2LP a 2CD.
Slobodná Európa vydala za 33 rokov svojej existencie iba štyri albumy, pričom prvý a (zatiaľ) ostatný delí takmer štvrťstoročie. Preto môj návrh dramaturgie, prioritne nastavený na formát vinylového dvojalbumu, bol v zásade jednoduchý. Každému albumu je venovaná jedna strana vinylovej platne, pričom by mala čo najlepšie charakterizovať kapelu v danom konkrétnom období a aj v konkrétnom personálnom zložení, v ktorom sa nahrávali,“ vysvetľuje dramaturgiu albumu Juraj Čurný a dodáva: „Ako vždy môj návrh skladieb a ich poradie som aj teraz konzultoval s interpretom - v tomto prípade kapela mala svojho zástupcu v osobe Whiskyho. Verím, že pre fanúšika (a tiež sa k nim počítam) Slobodnej Európy to bude príjemné pripomenutie všetkých podôb kapely, ktorá si zachovala svoj základný rockový fundament a súčasne je badateľný a aj počuteľný jej vývoj od nespútanej punkovej energie v začiatkoch až po súčasný veľmi dôstojný rockový stredný vek v hudbe a aj výborných textoch.

Spieva a hrá: Miloslav „Whisky“ Láber (sólový spev), Braňo Alex a  Martin Zymanyi (basová gitara), Peter Hurtig, Ďuro Černý, Tomáš Vojtek (bicie nástroje), Sveťo Korbeľ, Braňo Černák (gitara) a hostia: Dorota Nvotová (klavír, sláky, vokály), Ela a Kery (vokál), Katka Korcek (vokály), Laco Lučenič (gitary, syntetizátory), Marek Brezovský (klavír, čembalo), Marián Jaslovský (saxofóny), Marián Varga (hammond), Martin Dukát (hammond), Michal Hudák (spev), Palo Ruček (saxofóny), Peci Uherčík (gitara), Peter Bálik (gitara), Špako (gitara)

www.slobodnaeuropa.sk
https://www.facebook.com/slobodnaeuropa
https://instagram.com/slobodnaeuropa

Zoznam skladieb na kompilácii Výberofka (2LP, 2CD):

Strana A
1. Som ten
2. Čo sa stalo s našim životom?
3. Stará sladovňa
4. Nikdy to tak nebude
5. Golden Beach
6. Pakáreň II
7. Ráno (1.2.1991)
8. Analýza dokázala hovno

Strana B
1. Podvod
2. Slzy
3. Dry ‘69
4. Boh
5. Tma
6. Deti a heroin
7. Unavený a zničený

Strana C
1. Relatívny pokoj
2. Nič sa nedeje
3. Realita
4. Pes
5. Sopka
6. Havran

Strana D
1. Kapitalizmus
2. Stredná trieda
3. Miss Underground
4. Moderný svet
5. Do tla
6. Vesmír