Streda 13.7. 2022 bola dňom, kedy sa mnohým ľuďom splnil sen vidieť naživo ich obľúbenú nórsku hudobnú skupinu Wardrunu, založenú Einarom Selvikom „Kvitrafnom“- biely havran. Niektorí z fanúšikov na tento deň museli čakať oveľa dlhšie vzhľadom k presúvaniu koncertu dôsledkom pandemickej situácie. Čo však vôbec nebolo na škodu, najmä z pohľadu zmeny miesta konania koncertu. Ten sa nakoniec uskutočnil na zrúcanine hradu Devíns vôbec prvým vystúpením na Slovensku.

Ako predkapely predstavili speváčky svoje sólové projekty: Kalandra a Lindy-Fay Hella & Dei Farne, kde sme mali možnosť lepšie vnímať ich hlasové rozsahy a prejavy. Neskôr, pri magickom západe slnka, sa predstavila toľko očakávaná Wardruna.

Tento zážitok bol niečím neskutočným. Tá energia, atmosféra, úžasné nebo, ktoré bolo každú chvíľu iné v spojitosti so severskou hudbou, ma vyniesla niekde do inej dimenzie, iného časopriestoru... Bol to jednoducho jeden z najsilnejších zážitkov aké je možné zažiť. Myslím, že nejeden účastník tohto výnimočného koncertu mal intenzívne pocity ešte niekoľko dní po ňom. Som presvedčená, že si tieto pocity určite ponesú so sebou celý život.

Einarov preslov v angličtine, ktorej chabo rozumiem, no napriek tomu som rozumela všetkému, čo vravel, sa mi dotkol duše. Zisťujem, že pokiaľ niekto hovorí rečou vášho srdca, je jedno akým jazykom to je, rozumiete a pochopíte. A to v prípade tohto skvelého človeka určite platí. Cítiť z neho neskutočné duchovno, ktoré pretavuje do hudby i svojho spevu a celkového prejavu. Mala som možnosť sa s ním odfotiť a tá chvíľa v jeho blízkosti bola neopísateľná. Z toho človeka vyžaruje čistá energia. Dovolím si povedať, že celá skupina je úžasne naladená na vysoké vibrácie. Mali sme možnosť chvíľu hovoriť s Eilifom Gundersenom (hra na ľudové hudobné nástroje Neverlur/Birch-barklur), ktorý je expertom a nositeľom tradície starších severských dychových nástrojov a pedagógom pre mladých začínajúcich ľudových hudobníkov. Tento milý a vnímavý človek sršal ohromujúcou energiou. S radosťou nám opísal prvé dojmy z pre neho jedinečného koncertu na exotickom mieste akým bola zrúcaninu hradu, ktorý si zaľúbil (v Nórsku podobné miesta nemajú). Deň pred koncertom si prešiel všetky zákutia, priestory, chodbičky, každý kúsok hradu, ktorý označil za bezpečné a príjemné miesto z duchovného hľadiska.Veľmi priateľský a obsažný rozhovor sme ukončili obojstranným úprimným poďakovaním a Eilif so skromným úsmevom dodal, že nás rád stretol.

Členovia skupiny boli nadšení, že mohli uskutočniť koncert na mieste dýchajúcim históriou. Eilif sa vyjadril, že sa mu veľmi dobre hralo. Už len veríme, že toto nadšenie povedie k ďalšiemu koncertu v našich končinách, čo naznačil aj samotný Einar.

K tomu ešte super-spln... Proste úplná dokonalosť. Chodím odvtedy ako vymenená. Hlavné posolstvo nesúce sa v severských tónoch Wardruny znie jasne – buďme prítomní tu a teraz, prijmime život so všetkým, čo prináša, nechajme odísť to, čo má odísť, prijmime smrť, ktorou nič nekončí, vnímajme nekonečný kolobeh.... „Singing is medicine. Go home and sing, more. It´s homework, go home and f*cking sing!“
S láskou a spomienkou venované V.

Ďakujeme

OnlyK, Rien a Indy Photo
Túto skvelú akciu priniesol na Slovensko tím Decadent Productins.

Kompletný fotoreport z akcie nájdeš TU:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=indyphoto.matejsovis&set=a.423112586508885