Festivalu prídu zablahoželať Lipa, Lasica aj Ján Berky Mrenica.

Desiaty ročník jazzového festivalu Oravajazz sa bude konať 4. a 5. októbra 2019 v Námestove. K tomuto jubileu prídu zablahoželať slovenské legendy Peter Lipa, Milan Lasica či Ján Berky Mrenica ale aj zahraniční umelci.

Koncert dvoch pánov, ktorí si majú stále čo povedať.
Po úspešnom CD Lipa spieva Lasicu, ktorého sa na našom a českom trhu predalo 16.000 ks si Peter Lipa zopakoval spoluprácu s Milanom Lasicom a vydali spolu nový album Návšteva po rokoch na texty Milana Lasicu. Album sa už po troch týždňoch od vydania stal platinovým. Peter Lipa: “Ten moment, keď pozvem na scénu Milana je pre mňa dôležitý. Všetko sa zmení. Do tej chvíle ma diváci počúvali, tešili sa z pesničiek, textov, tlieskali po sólach mojim hudobníkom, ale všetci sme si spolu uvedomovali, že tak trochu čakáme na Lasicu. Ja odohrám ročne vyše stovky koncertov, ale len niektoré z nich majú túto zvláštnu PH (rozumej pridanú hodnotu)  –  teda Milanovu prítomnosť. Ale predtým než k spievaniu dôjde som s ním na scéne v úlohe, ktorú roky spolu s Julom v “Dverách” mal on. Príde hosť a má nastať úsmevný dialóg, lebo ten každý očakáva.“

Peter Lipa s Milanom Lasicom vystúpi na festivale Oravajazz v piatok 4. októbra 2019. Počas tohto festivalového dňa sa predstaví aj huslista Ján Berky Mrenica so svojou formáciou Gypsy jazz. Špeciálnym hosťom Berkyho Mrenicu bude český fenomenálny muzikant Jiří Stivín. Tento uznávaný multi-intštrumentalista, skladateľ, kapelník a hudobný pedagóg sám o sebe rád vyhlasuje, že dokáže zahrať na čomkoľvek, do čoho sa dá fúkať... Má blízko k klasickej hudbe, ale aj rocku, jazzu a folku. Otvárací koncert v piatok bude patriť zoskupeniu Hanka G NYC Quartet, ktorého hlavnou predstaviteľkou je Slovenská speváčka, žijúca v USA Hanka Gregušová. Hanka so sebou prinesie z USA aj vynikajúcich umelcov - bubeníka Taru Alexander a kontrabasista Michael Bowie.


Sobotný program otvorí výherca súťaže Jazz START UP 2019 duo DUŠKA – Ági Kazai a Štefan Uhriňák. Po nich sa predstavia ďalšie slovenské – svetové legendy. Juraj Burian, Juraj Griglák a Johan Svensson. Všetci traja patria medzi hudobnícku špičku nie len na Slovensku ale aj v zahraničí. Záver festivalu bude patriť bluesu. Spojenie prešovského funk-jazzového saxofonistu Mária „Gapa“ Garberu (IMT Smile) s bluesovým gitaristom a spevákom Romanom Mečiarom z Bojníc v kapele Gapa & Mečiar Blues Connection sa ukázalo ako neobyčajne šťastné. Kapelu založili pred 8 rokmi a odohrali už spolu množstvo klubových či festivalových show koncertov nielen na Slovensku. Ich špeciálnym hosťom na Oravajazz festivale bude bluesman a hráč na ústnu harmoniku Erich „Boboš“ Procházka.

Festival Oravajazz sa bude konať 4. a 5. októbra 2019 v Dome kultúry v Námestove so začiatkom každý deň od 18. hodny. Viac informácii nájdete na www.oravajazz.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Hlavným partnerom festivalu je: Fond na podporu umenia.
Partnermi festivalu sú: Žilinský samosprávny kraj, Mesto Námestovo, Hudobný fond, SOZA, Dom kultúry v Námestove.