Sólo cestovanie nie je pre každého. Je pre dobrodruhov, ktorí chcú spoznať nové miesta a zároveň stráviť čas sami so sebou. V posledných rokoch sa však tomuto druhu cestovania prikláňa čoraz viac ľudí, dokonca aj takí, ktorí neradi vychádzajú zo svojej komfortnej zóny. Môže za to fakt, že ceny leteniek sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Sólo cestovanie so sebou okrem výhod prináša aj mnoho výziev. Viete aké?

Prečo sa sólo cestovanie v dnešnej dobe oplatí?
Cestovanie bez spoločníka so sebou prináša neopakovateľné príležitosti na osobný rast, objavovanie seba samého či rozširovanie si obzorov. Zopár výletov vám dodá odvahu, flexibilitu a pochopíte, že cestovanie nie je len pre tých, ktorí si ho užívajú vo dvojici či vo väčšej skupine. Aby sme sa na túto tému pozreli komplexnejšie, je nevyhnutné spomenúť aj niekoľko výziev a nástrah, ktoré so sebou sólo cestovanie prináša. Predsa len vo dvojici ide mnoho vecí jednoduchšie, nehovoriac o financiách, ktoré sa pri výletoch dajú pekne rozdeliť.

Keď už sme pri financiách, kedysi najväčšiu položku každého výletu či dovolenky tvorila práve letenka. Aj keď pri ceste do exotiky či na opačný koniec sveta to je stále výrazná čiastka, v rámci Európy nájdete veľmi výhodné letenky. Dôležité je vedieť, kde a ako ich hľadať. Najlepšou voľbou sú rôzne portály, ktoré združujú letecké spoločnosti. Hľadajte také, v ktorých si môžete nastaviť rozšírené možnosti hľadania, napríklad eSky. Zvolíte si, či chcete jednosmernú, spiatočnú alebo multi city letenku a môžete začas s voľbou vašej najbližšej destinácie. Najviac možností na Slovensku ponúka letisko v našom hlavnom meste, preto budú letenky Bratislava pre vás ako stvorené.

Poznáte najväčšie výhody sólo cestovania?

Mnohým príde zvláštne ísť sám do reštaurácie či do kina, nieto ešte na výlet do zahraničia. Predsudky však dajte bokom a zamerajte sa na to, čo vám sólo cestovanie prinesie.

Lepšie sa spoznáte a porozumiete svojim potrebám – keď cestujete osamote, všetky rozhodnutia zostávajú čisto na vás. To vás donúti viac sa zamýšľať nad tým, po čom aktuálne túžite, čo chcete jesť, kam chcete zájsť či čo chcete vidieť. Tým pádom sa už počas krátkeho výletu naučíte o sebe zaujímavé veci. Zistíte, v akých situáciách sa cítite komfortne, čo je pre vás nepríjemné či to, ako reagujete na rôzne podnety.

Spoznáte zaujímavých ľudí – sólo cestovanie vám otvára dvere k spoznávaniu zaujímavých ľudí z rôznych kultúr sveta. Pokiaľ totiž cestujete vo dvojici alebo s partiou, väčšinou si nevšímate iných ľudí. Naopak, pokiaľ ste sám/sama, váš mozog automaticky nadväzuje očný kontakt s ľuďmi z okolia.

Robíte presne to, čo chcete vy – cestovanie s niekým je vždy o kompromisoch. Ak sa však vyberiete do zahraničia sám/sama, vždy to bude o napĺňaní vašich túžob a potrieb. Budete sa cítiť slobodnejší a práve sloboda je to, čo z ľudí robí vášnivých sólo cestovateľov.

Zlepšíte sa v cudzom jazyku – vždy ste pri cestovaní nechávali vybavovačky na svojho parťáka či parťáčku? Tomu odzvonilo a vy sa budete musieť postaviť čelom vpred všetkým konverzáciám. Možno to pre vás zo začiatku bude diskomfort, no nakoniec zistíte, že vás to posunulo o (míľový) krok vpred.

Poznáte najväčšie výzvy sólo cestovania?
Vyššie sme spomenuli tie najväčšie výhody sólo cestovania. Teraz sa však poďme pozrieť na výzvy, ktorým pri tomto type spoznávania sveta musia ľudia čeliť. Pre niekoho sú nasledujúce body problémom, pre iných zas výzvou.

Nákladnejší rozpočet – skúsení sólo cestovatelia s nami možno nebudú súhlasiť, no v mnohých prípadoch je rozpočet za výlet vyšší ako v prípade cestovania v skupine. Najväčšiu položky tvorí ubytovanie, nie každému je totiž komfortné spať v hosteli. Taktiež v prípade, ak si v danej destinácii plánujete prenajať auto, výlet sa vám značne predraží.

Môže na vás doľahnúť samota – byť cudzincom v cudzej krajine je vzrušujúce, no občas sa pocitu samoty nevyhnete. Je to úplne normálne, my ľudia sme predsa tvor spoločenský.

Pocit nebezpečenstva – pokiaľ vás láka sólo cestovanie a ste v tom začiatočník, je lepšie staviť na miesta, ktoré patria k tým bezpečnejším. Predsa len, sólo cestovateľ či sólo cestovateľka sú pre rôznych zlodejov oveľa ľahším cieľom.

Kam vyraziť ako začínajúci sólo cestovateľ?


Ako začínajúci sólo cestovateľ či sólo cestovateľka máte pred sebou svet plný krás. No občas môže byť náročné vybrať si prvú destináciu, s ktorou svoje spoznávanie naštartujete. Na začiatok vám odporúčame booknuť si letenky do krajiny, v ktorej sa zdržíte približne 3 noci. Ideálna je teda Európa a také mestá, v ktorých budete mať stále čo robiť. Aby sa vám nestalo, že na vás príde pocit samoty, ktorý vás od sólo cestovania odradí hneď v začiatkoch. Poprípade môžete skúsiť multi city letenku, teda prílet do jednej zahraničnej krajiny, z ktorej poletíte spoznávať ďalšiu a z nej sa vrátite naspäť domov. Častokrát vás takáto kombinácia leteniek vyjde lacnejšie.

Ak by sme vám mali dať konkrétne tipy na destinácie, jednoznačne vám z európskych miest odporúčame Barcelonu. Ide o moderné mesto pretkané históriou, umením aj skvelým jedlom, pričom sem poletíte za pár eur. Letenky Barcelona na vás čakajú na eSky, tak neprehliadnite aktuálnu ponuku. Barcelonu je dobré skombinovať s Mallorcou či Ibizou, poprípade s Madridom. O niečo západnejšie zas nájdete Lisabon či Porto, mestá, ktoré si ako sólo cestovateľ zamilujete. No množstvo zážitkov si určite prinesiete aj z Atén, Ríma, Rigy, Valencie či Kodane.