Bratislavská kapela Saténové Ruky zverejnila svoj v poradí už šiesty videoklip k novej pesničke VIVALDI. Opäť siahli po animovanej srande a tvorivé sily spojili s výtvarníčkou Ivanou Šátekovou. Výsledok ich práce mal premiéru 21. mája o 21.00.

Hoci majú na konte už dva animované klipy - DušaN, Tvrdý darček - v tomto prípade bola animácia racionálnou voľbou. “V čase karantény sme mali veľmi obmedzené možnosti
a chceli sme k tejto pesničke urobiť aj video, lebo si myslíme, že si ho zaslúži. Voľba padla zhodou okolností opäť na animáciu. Keďže sa zároveň profesionálne zaoberám produkciou videí, kde rovnako ako v iných odvetviach nastal prudký útlm, rozhodli sme sa voľnú kapacitu využiť na výrobu videoklipu,
” objasňuje bubeník aj režisér klipu Jozef Lipa.

Samotná pesnička však vznikla ešte pred pandémiou počas jednej kapelovej skúšky. Názov naráža na najznámejšie dielo barokového skladateľa Antonia Vivaldiho “Štyri ročné obdobia”. A práve o ich striedaní a opakujúcom sa kolobehu života spieva Vlado Janček podozrivo nevinným spôsobom. Veselé tóny a hravá melódia však neprekryjú istú nepokojnosť, ktorá z textu vylieza. Mohla by to byť aj pesnička o večnom čakaní na niečo či večnej nespokojnosti s aktuálnym stavom vecí. V klipe pozorujeme jeden znudený pár, ktorý prechádza celým rokom bez väčšieho záujmu a túži po niečom, čo práve nemá. Dvojica v klipe je takmer statická, nestretávajú sa im pohľady a ich mimika je minimálna. “Inšpirovala ma momentálna situácia karantény, kedy sme sa ocitli zavretí doma a jediné, čo chceme, je byť vonku v prírode. No keď bude opäť voľnosť, všetci budú doma alebo v obchodných centrách. Človeku sa nezavďačíš,” zhodnotila Ivana Šáteková.

Spoluprácu opísal Jozef Lipa takto: “Princíp bol veľmi jednoduchý, chceli sme, aby bol v obraze výraznou štylizáciou ilustrovaný text piesne, čiže kostru príbehu sme mali jasne danú textom. V tejto fáze vstúpila do procesu Ivana Šáteková, s ktorou sme spolupracovali aj na klipe k piesni Tvrdý darček pre časopis Bublina. Už vtedy sa ukázal jej výrazný rukopis a rovnaké videnie príbehu. Pesničke dodala tú najdôležitejšiu vec, a to je dvojica, cez ktorú celý príbeh rozprávame.
VIVALDI:


Zoznam príjemných celoročných aktivít preruší edukatívne okienko Braňa Bezáka, v ktorom sa dozvieme zjednodušené vedecké vysvetlenie striedania ročných období. Záverečnú vetu “Vonku je raj a ľudia čakajú, kedy bude peklo,” označil hudobný portál hudba.sk za “punchline roka.”

Uverejnenie v čase karantény dodalo pesničke ďalší rozmer. “V jednom momente sme si uvedomili, že text pesničky presne kopíruje zvláštnu situáciu, v ktorej sme sa všetci ocitli. Sedíme doma, pozeráme sa cez okno a čakáme. Dobrú náladu sme si udržiavali hudbou, aj preto sme sa Vivaldiho rozhodli uverejniť počas karantény, aby sme ľuďom trošku zlepšili ťažké dni,” uzatvára managerka kapely Alexandra Punová.

LINKY:   
 
https://satenove-ruky.bandcamp.com
https://shop.rukahore.sk/satenove-ruky
https://www.facebook.com/satenoveruky/
https://www.instagram.com/satenoveruky/