Stredoveké tóny, vracanie sa ku koreňom, netradičné nástroje, historické a inšpirácia sa hrou zaklínač-tak by sa dala v jednoduchosti opísať hudba výnimočného hudobného zoskupenia z Oravy. Prečítajte si rozhovor so skupinou Strigôň.

Kedy a ako ste sa dostali k hudbe?
Polka kapely začala s hudbou už v detstve-základných umeleckých školách. Druhá polka zas trochu neskôr.

Čo vás pri tvorbe inšpiruje?
Je toho viac. Inšpiruje nás história, ľudové motívy rôznych krajín sveta vrátane Slovenska, slovanská mytológia, svet okolo nás, ale aj to čo je v nás samotných a čo by sme chceli povedať. 

Skupín, ktoré sa venujú stredovekej téme nie je veľa. Prečo ste sa rozhodli ísť týmto smerom?
Najprv asi treba podotknúť, že nehráme vyslovene stredovekú hudbu, ale ako sme už spomenuli, história je jednou z našich inšpirácii.
V čase keď kapela vznikala, bola veľmi populárna (a azda aj stále je) Zaklínačovská tematika. Z veľkej časti to bolo vďaka videohre – Zaklínač 3: Divoký Hon, ktorá vychádza z tvorby poľského autora Andrzeja Sapkowského. Parádnemu hernému zážitku sekundoval rovnako skvelý a atmosférický soundtrack. No a práve na tieto melódie začal náš Michal na svojom írskom bouzouki robiť prvé covery na ktorých boli postavené začiatky kapely. Veľmi rýchlo si našiel spoluhráčov, ktorí mali zaklínača radi a postupne vznikla celá kapela.


Zdroj: rocker.sk

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Chystáte nový album?
Plán je relatívne jednoduchý: hrať a robiť skvelú hudbu! A áno, práve v tejto chvíli pracujeme na novom albume. Do budúcna by sme určite chceli popracovať na videoklipoch. Momentálna priorita je ale nový album.

Hráte aj na nie úplne bežných nástrojoch. Ako ste sa k ním dostali? Ste samoukovia?
Je pravda, že naše nástrojové obsadenie patrí k tým menej bežným a aj to, že prakticky na všetkých nástrojoch v kapele sme sa museli naučiť hrať sami. Snažíme sa k ním dostať ako sa len dá, najčastejšie zo zahraničia. Buď nákupom z hudobných obchodov alebo priamo od výrobcu-majstra. Aj preto sme pred časom nadviazali spoluprácu s veľmi šikovným výrobcom gitár na Orave, Petrom Kuchťákom zo Zákamenného, ktorý pre nás vo svojej domácej dielni vyrába “špeciálne kúsky“, ktoré sa u nás jednoducho nedajú nikde zohnať.

Zúčastňujete sa aj metalových koncertov. Je Vám takáto hudba blízka?

Určite áno. Niektorí členovia v minulosti buď hrali alebo stále aktívne hrajú v metalových zoskupeniach. Dokonca ako Strigôň sme už aj pár takýchto podujatiach hrali. Jednalo sa prevažne o folk metalové akcie.


Ako vznikol názov kapely?
Korene spočívajú v zaklínačovskej tematike. V podstate je to náš preklad poľského slova wiedźmin, čiže strigôň. Treba podotknúť, že významnú úlohu tu zohráva aj náš vzhľad (svetlou výnimkou je naša Barborka).

Aké boli začiatky kapely? Ako ste sa dali dokopy? V čom ste sa odvtedy zmenili?
Písal sa rok 2015 a bola zima. Michal spolu s Kristiánom Žilincom začali na írskych bouzouki robiť a hrávať covery zo spomínanej hry Zaklínač 3. S perkusiami sa pripojil Janči a potom Barborka s violončelom a parádnym spevom. Na ďalší rok v júli (už bez Kristiána) sa odohral jeden týždeň na Oravskom hrade a potom cez leto ešte pár koncertov po Slovensku. Začiatkom roka 2017 zobrali medzi seba Jakuba s arzenálom rôznych píšťal. No a v tomto zoskupení hráme doteraz.
Najväčšia zmena spočíva asi v tom, že sa snažíme viac pracovať na vlastnych nápadoch a produkovať vlastnú hudbu-jednak po stránke inštrumentálnej ako aj textovej. Na začiatku to boli len covery.

Obal k albumu Dunaj je veľmi pekne spracovaný. Kto sa o to postaral? Čo presne to má vyjadrovať?

Myšlienkou bolo vizuálne oživiť baladu Dunaj, ktorá je jednou z najzaujímavejších povestí z územia Slovenska (na základe spracovania Milana Ferka). Je to v podstate tragédia Dunaja ako postavy, ktorý na vlastnej svadbe zabije svoju manželku - bohyňu Živu. Na albume sa nachádzajú jej atribúty (veniec z plodov reprezentujúci plodivú silu a život). Z ich krvi vznikla rieka Dunaj, ktorá je na prednej stránke albumu len krvou, ktorú sfarbuje spln, avšak ak si poslucháč otvorí album celý, vidí, že z krvi vznikla rieka. S touto myšlienkou prišla naša Barborka. Na vizuálne spracovanie tohto nápadu sme oslovili priateľa skupiny Petra Hoffmanna, ktorý nadmieru splnil našu víziu a očakávania.

Strigôň

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCOlmiY3H4KXeMXx5cdrHUWw

Facebook: https://www.facebook.com/Strigonband/

Text pripravila: Dominika Vajduľáková