meno:
heslo:
Pridaj koncert - podujatie   |  Hľadáme fotografov - redaktorov
Meniny ma , zajtra má , dnes je 26.05.2018
Článok

Vox Tristanum, nový projekt svetoznámeho gitaristu a slovenských hudobníkov.

Nový hudobný počin majú na svedomí členovia dnes už neexistujúcej metalovej skupiny Tristana, spolu s Christianom Vidalom, aktívnym členom švédskej metalovej legendy Therion. Hudobníci dokončili svoje EP, ktoré je predzvesťou prvého albumu. Svetlo sveta v týchto dňoch uzrel aj debutový videoklip ku skladbe “Stop“. Prečo vlastne skončila Tristana? Ako sa slovákom podarilo dostať ku Christianovi Vidalovi? 
 
 
Posledným koncertom skupiny Tristana bolo minuloročné júnové predskakovanie Nightwish v Košiciach. Odvtedy sme o kapele nepočuli. Kapela bola zhruba rok po vydaní albumu, v minulosti sa jej podarilo zahrať si pred Scorpions, absolvovať dvojité turné s Arakain a vystúpiť na veľkých festivaloch doma i v zahraničí. Pre mnohých nepochopiteľne skončila.
Posledné roky sme na kapele tvrdo pracovali. Dosiahli sme nejaké výsledky, ale nebolo to úplne to, čo sme si predstavovali,“ povedal spevák Peter Wilsen. 
 
Analyzovali sme, čo urobiť preto, aby sme posunuli kapelu ešte ďalej, ale narážali sme pritom na určité prekážky, ktoré tomu bránili. Tristana vznikla v roku 1993 a nikto zo súčastných členov nestál pri jej zrode. Kapela bola známa ako speed power metal. Ako sa zmenili členovia, radikálne sa zmenil aj štýl. Mnoho starých fans to nepochopili a fanúšikovia tvrdšej odnože metalu nás stále škatulkovali ako melodický power. Ďaĺšou nevýhodou bol podobný názov s kapelou Tristania. Naša bývalá kapela vznila v roku 1993 a Tristania podľa wikipedie až v roku 1995-1996. Stalo sa nám, že nás zahraničný festival odmietol so slovami, že tam tento rok hrá Tristania a fans by to pomýlilo. Konkurencia je veľmi veľká a šťastena vrtkavá. Snažili sme sa, no ťahali za sebou ťažkú guľu, ktorú sme zdedili. Preto sme sa rozhodli pre tento krok,“ dodal Peter.
 
V októbri 2015 Tristana predskakovala skupinu Therion na ich koncerte v Bratislave. Práve tam sa hudobníci zoznámili s Christianom Vidalom. Pomohol im k tomu aj ich manager a promotér  Pavol Urbanič, ktorý sa dlhé roky priatelí s členmi skupiny Therion. 
 
Vtedy sme ešte neplánovali koniec. O tom, že vznikne Vox Tristanum, sme sa dohodli minulý rok v lete. Nový názov nesie aj časť toho starého. Stále sme to my, len po novom. S pomocou nášho managera Paľa sme prizvali do projektu Christiana, ktorý je vynikajúcim gitaristom a už roky sa pohybuje v inej hudobnej lige. Naše nové songy sa mu páčili a hneď sme si sadli aj po ľudskej stránke.“ 
 
Christian Vidal patrí medzi najznámejších argentínskych gitaristov. V roku 2007 začal spolupracovať so spevákom Mr. Big - Ericom Martinom. Ten bol vtedy zaujatý svojou sólovou dráhou. Spolu odohrali turné v Južnej Amerike a Indii. Eric sa do Mr. Big vrátil v roku 2009. O rok neskôr dostal Christian pozvánku stať sa gitaristom švédskej metalovej kapely Therion. Tento rok stihol koncertovať so sólo projektom  Russella Allena (Symphony X, Adrenaline Mob, Allen Lande) v Južnej Amerike.
 
Vox Tristanum sa štýlovo zaradí medzi groove metal. Bude pokračovaním “pritvrdenia“ skupiny Tristana, ktoré sa zkĺbilo s americkým feelingom nasiaknutým v Christianovej gitarovej virtuozite. Tvrdý, hlboko podladený zvuk a viac elektroniky dodá skladbám moderný šat. 
Máme ešte jedno obrovské prekvapenie, ale to si necháme na neskôr,“ dodal Peter. 
Pozrite si debutový videoklip nového argentínsko- slovenského projektu Vox Tristanum -Stop.
 
 
Pridané dňa: 03.09.2017


Komentáre k článku