ALTAR QUINTET, Bratislava


Altar Quintet je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Hudobný koncept telesa vychádza z jazzovej tradície akustického kvinteta, ovplyvneného zvukom moderny, aký reprezentujú Tom Harrell, Kenny Wheeler či Second Great Quintet legendárneho Milesa Davisa. Altar Quintet sa hlási aj k tradícii európskej komponovanej hudby 20. storočia.

Nikolaj Nikitin patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského jazzu. Tento saxofonista, skladateľ a producent má na konte viac než desať albumov, vrátane spolupráce so zvučnými menami ako Miroslav Vitouš či Tom Harrell.

Ľuboš Šrámek je klavirista, producent a skladateľ. Držiteľ najprestížnejšieho domáceho hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Jazzová hudba za r. 2015. Na svojich albumoch spolupracoval s hudobníkmi ako Peter Erskine, JD Walter, Johnathan Blake a iní.

Kornél Fekete-Kovács je maďarský dirigent, skladateľ, trubkár a hráč na krídlovku. Pôsobí v sfére jazzu aj experimentálnej hudby. Je zakladajúcim členom a umeleckým vedúcim Modern Art Orchestra. Spolupracoval s osobnosťami ako Bob Mintzer, Johnny Griffin a Wallace Roney.

Nenad Vasilić je kontrabasista a basový gitarista srbského pôvodu. Vo svojej tvorbe spája jazz s balkánskym folklórom. Jeho hra je vyhľadávaná milovníkmi jazzu aj world music. Má za sebou viac ako 40 autorských kompozícií, vrátane kolaborácií s hudobníkmi ako Bojan Z, Richie Beirach či Mark Murphy.

Klemens Marktl je hráč na bicích nástrojoch, skladateľ a pedagóg, patriaci medzi najvyhľadávanejších európskych jazzových bicistov. Už v mladom veku dokázal svojimi autorskými projektmi zapôsobiť v kolíske jazzu, kde sa stal súčasťou nastupujúcej jazzovej elity New Yorku. Spolupracoval s menami ako Seamus Blake, Dave Kikoski, Aaron Goldberg či George Garzone.