Slovenská filharmónia, cyklus E, Bratislava


Dátum: Piatok 10.1.2020 19.00 h
Miesto: Koncertná sieň SF, Bratislava
Cena vstupenky: 15 € 

Beethoven, Dvořák
Slovenská filharmónia
Darrell Ang dirigent
Alexey Zhilin violončelo

Ludwig van Beethoven     Prometeove stvorenia, predohra, op. 43
Antonín Dvořák      Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104
Antonín Dvořák       Symfónia č. 7 d mol, op. 70

Aj géniovia boli často odkázaní na lukratívne ponuky divadelných impresáriov; Ludwig van Beethoven neodolal jednej z nich a v roku 1801 napísal pre potreby viedenského Dvorného divadla celovečerný balet Prometeove stvorenia. Slávny Koncert pre violončelo a orchester je výrazným titulom súvisiacim s pobytom Antonína Dvořáka v Spojených štátoch amerických; jemné náznaky etnických motívov sa snúbia s hĺbavou nostalgiou. Siedma symfónia vznikala v pomerne ťaživom životnom období českého skladateľa; v osobnom živote zažíval bôľ nad stratou najbližších osôb, ktorý ešte prehlbovala neprajná spoločenská situácia v Čechách.
Dirigent Darrell Ang, rodák zo Singapuru, pravidelne hosťuje v Mariinskom divadle na pozvania svetoznámeho dirigenta Valeryho Gergieva. Ruský violončelista Alexey Zhilin je víťazom Súťaže Johannesa Brahmsa (2018) a bratislavskému publiku sa predstavil v rámci BHS 2019 ako člen svetoznámeho David Oistrakh String Quartet.

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu


Dátum: Streda 29.1.2020 19.00 h
Miesto: Koncertná sieň SF, Bratislava
Cena vstupenky: 15 € 

Chopin, Bruckner

Slovenská filharmónia
Petr Altrichter dirigent
Ivan Klánský klavír

Fryderyk Chopin  Koncert pre klavír a orchester č. 2 f mol, op. 21
Anton Bruckner  Symfónia č. 4 Es dur, WAB 104 Romantická

Ako mladík sa Fryderyk Chopin pod vplyvom významných skladateľov nechal zlákať ku skomponovaniu dvoch klavírnych koncertov. Oficiálne druhý v poradí, napísaný v tónine f mol síce vznikol ako prvý, Chopin ho však uviedol až po premiére Koncertu e mol. Väčšie útvary neboli Chopinovou silnou stránkou; aj Koncert f mol žije najmä z delikátnych detailov v sólovom parte. Anton Bruckner dlhé roky pôsobil ako organista v chráme blízko Linzu. Keď neskôr začal komponovať kolosálne symfónie, boli výrazne ovplyvnené organovou imagináciou. Štvrtá symfónia v poradí si vďaka náročnému sólu lesného rohu vyslúžila podtitul Romantická a je spomedzi desiatich Brucknerových symfónií azda tou najobľúbenejšou.

Popredný český dirigent Petr Altrichter sa do Bratislavy vracia už po niekoľkýkrát.
Spolupracoval s prestížnymi orchestrami ako napr. Londýnsky Filharmonický Orchester alebo Symfonický orchester BBC. Klavirista Ivan Klánský je laureátom viacerých popredných medzinárodných súťaží a špecialistom na interpretáciu hudby F. Chopina.

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu