Slovenská filharmónia, cyklus M, Bratislava


Dátum: Piatok 8.11.2019 19.00 h

Miesto: Koncertná sieň SF, Bratislava
Cena vstupenky: 11 €

Otvárací koncert festivalu Melos-Étos

Slovenská filharmónia
Zsolt Nagy dirigent
Martin Adámek klarinet
Kamil Mikulčík recitátor

Jörg Widmann Con brio, koncertná predohra
Erkki-Sven Tüür Peregrinus ecstaticus, koncert pre klarinet a orchester
Dušan Martinček Prerušené ticho (premiéra)
Benjamin de la Fuente On Fire

Estónec Erkki-Sven Tüür je jedným z lídrov súčasnej hudobnej produkcie; o jeho univerzálnosti svedčí aj fakt, že istý čas bol frontmanom rokovej kapely In Spe. Dušan Martinček je impozantnou osobnosťou hudobnej produkcie na Slovensku; ako klavirista bol síce odchovaný na veľkých klasikoch, mal však vyvinutý zmysel pre progresívne metódy komponovania. Francúzsky skladateľ Benjamin de la Fuente je výraznou osobnosťou najmä z hľadiska jeho mimoriadne vyvinutého talentu na improvizáciu. Ako autor kooperuje s mnohými ansámblami a sám založil súbor Caravaggio.
Špičkový maďarský dirigent Zsolt Nagy dlhoročne pôsobiaci na Parížskom konzervatóriu opäť zavíta do Bratislavy. Mladý klarinetista Martin Adámek žne úspechy po celom svete a od roku 2016 je členom Ensemble Intercontemporain - jedného z najuznávanejších súborov súčasnej hudby. Klaviristka Nora Skuta spolupracovala s významnými osobnosťami ako napr. Steve Reich, György Kurtág, či John Cage. Ako recitátor sa predstaví populárny slovenský herec Kamil Mikulčík.

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ZŤP po predložení príslušného preukazu


Dátum: Nedeľa 17.11.2019 19.00 h

Miesto: Koncertná sieň SF, Bratislava
Cena vstupenky: 15 €

Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie

V spolupráci s Gesamtkunstwerk

Slovenská filharmónia
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Slovenský filharmonický zbor
Peter Valentovič dirigent
Jozef Chabroň zbormajster
Terézia Kružliaková mezzosoprán

Alexander Moyzes Symfónia č. 8, op. 64 (21. 8. 1968)
Miloslav Kabeláč Mystérium času, passacaglia pre veľký orchester
Ľubica Čekovská Premiéra nového diela pre zbor a orchester

Udalosti z novembra roku 1989 celkom spontánne vyvolávajú ohlasy v každom z umeleckých odvetví. V súvislosti s pádom jedného z režimov eskalujú na povrch trpké reminiscencie na iné udalosti, ktoré v Československu zadusili akýkoľvek náznak slobody ducha. Alexander Moyzes bol v čase okupácie roku 1968 spoločensky významnou osobnosťou, ale aj on reagoval na agresivitu „spojencov" svojou Ôsmou symfóniou. Český skladateľ Miloslav Kabeláč bol výraznou skladateľskou osobnosťou so zmyslom pre akúsi strohú ekonomiku v narábaní s materiálom a so zvukom. Jeho silnou stránkou bola prísna polyfónia, čo dokumentuje aj skvelá passacaglia Mystérium času (1957). Nové impulzy prináša do hudobnej produkcie na Slovensku Ľubica Čekovská. Jej nevšedný talent a profesionalita sa zrkadlia v jej kompozíciách.
Peter Valentovič je absolventom Parížskeho konzervatória, kde študoval dirigovanie u Zsolta Nagya. Spolupracoval s osobnosťami ako Sir John Eliot Gardiner či Edita Gruberová. Sólistka Opery SND v Bratislave Terézia Kružliaková je víťazkou Medzinárodnej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varoch a laureátkou súťaže Toti dal Monte v Trevise. Jozef Chabroň je zbormajstrom SFZ a spolupracoval s Opern