Slovenská filharmónia, cyklus SKO, Bratislava


Dátum: Nedeľa 26.1.2020 16.00 h
Miesto: Koncertná sieň SF

Cena vstupenky: 13 €

Hommâge à Bohdan Warchal
Mozart, Kupkovič, Brouwer, Dinicu, Bodorová

Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci
Roman Patkoló kontrabas
Miriam Rodriguez Brüllová gitara

Wolfgang Amadeus Mozart   Serenáda č. 13 G dur Malá nočná hudba KV 525
Ladislav Kupkovič    Cantica slovaca
Leo Brouwer Tres danzas concertantes pre gitaru a sláčikový orchester
Angheluș Dinicu   Balcony nightingale (Balkónový slávik) pre kontrabas a sláčikový orchester
Sylvie Bodorová  Bruromano, dvojkoncert pre gitaru, kontrabas a orchester (premiéra)

Pôvabná serenáda Malá nočná hudba Wolfganga Amadea Mozarta je jedným zo symbolov hudobných dejín a už dávno vstúpila do siene akéhosi klasického populáru. Slovenský autor Ladislav Kupkovič sa po rokoch extravagantnej rebélie v zrelom veku pokorne priklonil ku klasickým vzorom, čím si síce podráždil avantgardistov, získal si však srdcia poslucháčov. Cestu k ľuďom si hľadal aj Kubánec Leo Brouwer – gitarista a skladateľ, legenda gitarovej hudby; zo zrejmých dôvodov vsadil na ohnivý kubánsky etnický zdroj. Prvky typické pre rómsku kultúru využíval so svojich dielach rumunský skladateľ 19. storočia Angheluș Dinicu. Bol dedom slávneho huslistu cigánskeho pôvodu Grigorașa Dinicu, o ktorom sa Jascha Heifetz vyjadril, že väčšieho virtuóza nikdy nestretol.

Sylvie Bodorová má k etnickej hudbe takisto veľmi pozitívny vzťah. Primárne inšpirácie dokáže pohotovo implantovať do rafinovaných štruktúr. Kontrabasista Roman Patkoló patrí k slovenskej hudobnej špičke. Už od mladého veku zbiera medzinárodné úspechy. V roku 2001 získal v Berlíne Európsku cenu kultúry v kategórii sólista. Slovenská gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová koncertovala v prestížnych sálach ako berlínsky Konzerthaus alebo pražské Rudolfinum. Spolupracovala s poprednými osobnosťami „sveta gitary“ ako napr. C. Cotsiolis či P. Steidl.

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu


Dátum: Nedeľa 9.2.2020 16.00 h
Miesto: Koncertná sieň SF

Cena vstupenky: 10 €

Beethoven, Didi, Martinů

Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci
Jozef Podhoranský violončelo

Ludwig van Beethoven     Sláčikové kvarteto č. 16 F dur, op. 135
Vojtech Didi      Tvoje oči sa dívajú na kvety pre vilončelo a sláčikový orchester (premiéra)
Bohuslav Martinů     Sexteto pre sláčikový orchester, H. 224a

V sérii posledných sláčikových kvartet posúva Ludwig van Beethoven hranice možností ľudskej percepcie do nedozerných výšok. Celkom sa vymanil z doby a jej kritérií a pohyboval sa v oblastiach, kde dejiny prestávajú byť v platnosti. Slovenský autor Vojtech Didi je flexibilným typom skladateľa, ktorý dokáže pohotovo reagovať na podnety od hudobníkov. Jeho hudba je silne motivovaná ľudovým prvkom; ten je však implantovaný do svojráznych poetických a štrukturálnych kontextov. Bohuslav Martinů takisto rešpektoval potreby hudobnej produkcie a dotoval ju brilantnými titulmi. Skvelá kompozičná technika je v každom z nich spätá so špecifickým emočným vyžarovaním. Jozef