Hoten Toten je kapelou, ktorá dávala o sebe vedieť už od roku 1989, kedy začala čeriť vody punk-rocku a pripravovať demá. V 1996-om nahrala svoj eponymný album Predstieranie šťastia a o rok na to kultový album Hotentot’n’roll!. V roku 1999 natočený temný počin Zatmenie, posunul Sveťovu tvorbu do úplne iného svetla a s každým ďalším albumom kapela koketuje s experimentovaním, čoho dôkazom je aj album z roku 2003 Plán B, ktorý spolu so Zatmením teraz vychádza na vinylovej LP platni.


Sveťo Vladař súhlasil s rozhovorom a porozprával sa so mnou o veciach minulých aj budúcich.
Tomáš (livemusic.sk): Ahoj Sveťo, ďakujem, že si si našiel čas sadnúť si a porozprávať sa. Vy zvyčajne rozhovory odmietate. Je v tom nejaký dôvod?

Sveťo: Celé je to trochu inak, môj apolónsky svetonázor mi vraví, že všetko, čo bolo stvorené, nepotrebuje ďalšie dovysvetľovávanie. Všetky podarené ľudské diela fungujú tak, ako sú, čiže nahé, bez príkras a to za každých okolností. A tie ostatné, čo tento stupeň nedosiahli, nestoja ani za zmienku. Preto niekedy mlčať zlato, sa hovorí.

Tomáš: Minulý marec ste sa presne po 6 rokoch koncertnej nečinnosti znovu objavili na scéne v plnej paráde a v najznámejšej zostave. Aký je to pocit byť zas v aktívnej kapele?

Sveťo: Dodnes mi to príde, ako malý zázrak. Pokladal som totiž kapitolu HT za definitívne uzavretú a ani vo sne by mi nenapadlo, že by sme ešte niekedy naživo vystúpili pred ľuďmi. Dostali sme však ponuku, ktorá sa neodmieta. Vystúpenie v klasickej zostave v bratislavskom MMC bol rock'n'roll so všetkým, čo k tomu patrí. Pochopili sme, že aj po rokoch mlčania, bolo opäť zas raz o čom. Z času na čas sa vynoriť však neznamená nazývať to hneď aktívnou kapelou.

Tomáš: Na bratislavskom koncerte v marci som bol a bola to naozaj oslavná atmosféra. Možno ste to ani sami nečakali. Bol to však ohlasovaný ako jediný koncert, aj keď potom ste zahrali aj na festivaloch počas leta…

Sveťo: Bratislavský koncert sme koncipovali ako poctu prvým dvom albumom Predstieranie šťastia a Hotentot'n'roll!, ktoré sme po 20-tich rokoch vydali v reedícii na vinyloch. Bola to celkom robota prekopať sa všetkými tými emóciami, ktoré nami lomcovali v polovici 90-tych rokov, tak aby to znelo naozaj dôveryhodne aj s rezervou dospelosti. Odozva bola však o to prekvapujúcejšia a ľudia nám ani na chvíľu nedali najavo, že sme o desaťročia starší. Príprava na spomienkový koncert bola však natoľko náročná na čas a energiu, že sme nakoniec prikývli účasť na pár letných festivaloch a predĺžili si tak vlnu nanovo získanej eufórie a nadšenia.

Tomáš: Som rád, že si spomenul vinylové platne, pretože v dnešnej dobe sú čoraz viac v kurze. Koncom roka 2017 vyšli vaše prvé dva albumy na vinyloch, ktoré boli vypredané v priebehu pár týždňov…

Sveťo: Iróniou osudu je, že keď sme v roku 1989 začínali, LP platne boli už ako nosič na ústupe a nahradzovali ich CD. No a teraz, keď po 30-tich rokoch už viacmenej iba bilancujeme, je CD ako nosič na ústupe a ľudia sa opäť vracajú k relikviám, ktoré majú dušu a ktorých formát dáva priestor aj iným výrazovým prostriedkom, než len samotnej nahrávke. Dôkazom toho je aj fakt, že po ohlásení reedícií sa platne vypredali za pár týždňov. Záujem nás celkom milo zaskočil a tak sme sa rozhodli v tejto dokumentárnej ceste pokračovať.

Tomáš: Teraz v januári 2019 vychádzajú ďalšie dve reedície radových albumov: Zatmenie a Plán B…

Sveťo: Po prekvapivom úspechu prvých dvoch vinylov sme sa rozhodli zmapovať a oprášiť ďalšiu zaujímavú epochu kapely, v ktorej vznikli na naše podmienky dva pozoruhodné tituly; temný mimožánrový album Zatmenie a multižánrový cirkus Plán B. Každý s týchto počinov vznikal v špecifických životných peripetiách a následných atypických hudobných realizáciach. Nahrávky sme oživili pre rok 2019 a pripravili k nim výpravné výtvarné a farebné spracovania. Proste zberateľské zadosťučinenie.

Tomáš: Zatmenie nie je zrovna klasické HT…

Sveťo: Ono sa to spočiatku ani ako album HT nikdy nesnažilo byť. Album som tvoril a nahrával v období prvej veľkej výluky kapely medzi rokmi 1998-2002, kedy som si potreboval upratať pred vlastným prahom a skúsiť aj iné cesty. Pripravoval som ho vlastne výlučne iba v tandeme s mojím bratom Martinom a bol to projekt bez nejakého ďalšieho zámeru. To, že sme sa po rokoch k piesňam z onoho záhadného opusu vždy znova a znova už ako HT vracali, spôsobilo pre prevažnú časť fanúšikovskej základne splynutie s ostatnými titulmi. Dodnes však pre mňa znamená určitý odrazový bod pre následné uberanie sa, čo do výrazových prostriedkov. Niečo, čo sa už asi nedá zopakovať. Z dnešného spätného pohľadu to však bol a bude jeden zo zásadných posunov v tvorbe Hoten Toten.

Tomáš: Plán B je už pod hlavičkou HT, ale narozdiel od prvých dvoch albumov sa hrá s rôznymi štýlmi, elektronikou a samplovaním, čo v období vydania fanúšikov dosť prekvapilo a rozdelilo…

Sveťo: To je vždy ťažké, na jednej strane držať nejakú kontinuitu tvorby a zároveň prijímať nové výzvy a vplyvy doby, či veku. Tých piesní, ktoré sme po znovuobnovení činnosti skupiny chceli hrávať, bolo nespočet. Album Plán B je práve dôkazom toho, že hranice žánrov sú iba predsudok, že vlastne neexistujú a jeden priamo ovplyvňuje druhý. Vabank či kompromis? Ťažko povedať. Cítili sme to tak, ako sme to vtedy zaznamenali. A to, že zopár “verných” sa od nás odklonilo, nebolo na škodu. Vzduch okolo nás sa zase dal dýchať a nebol zaťažený zatuchnutosťou nekonečného verklíkovania našich hudobných prvotín, ktoré síce medzičasom zľudoveli, ale do značnej miery nás začali obmedzovať. Aj preto album Plán B, ako aj názov, prišiel v ten pravý čas.

Tomáš: O tých zmenách píšeš aj v bookletoch priložených k platniam. S prezentáciou ste sa naozaj vyhrali. Okrem nádherných farebných vinylov (Plán B je sneho-biely a Zatmenie tmavomodrý transparentný; pozn. autora), nechýbajú texty, dobové fotky, tvoje spätné zamyslenie sa nad vznikom jednotlivých skladieb, množstvo nových informácii aj pre skalných fanúšikov, ktorí by si mysleli, že už všetko vedia. Oplatí sa v našich končinách vôbec niečo takéto v limitovanom náklade? Muselo to stáť veľa úsilia…

Sveťo: Keby sme sa nad tým takto zamýšlali, nevznikla by asi nikdy nijaká skladba, či album.
Vždy to stojí veľa úsilia, vždy je to o nepomere vloženého a dostaného. Ale je to začarovaný kolotoč akcie-reakcie, v ktorom márne hľadať počiatok.
Bez fanúšikov by nebolo vôle pokračovať, no a bez vôle tvoriť, prekonávať sa, by bola akákoľvek ľudská snaha iba stratenou správou vo fľaši putujúcou oceánom zabudnutia. Dalo by sa to prirovnať k nezištnému daru, za ktorý nič neočakávaš. Avšak satisfakcia v podobe záujmu okolia tomu dáva punc výnimočnosti. Pre to sa to všetko robí a preto nás teší, že aj my ako kapela, môžeme byť dôvodom niekoho radosti.

Tomáš: Ja som mal už česť nové platne počuť a dobré ucho fanúšika určite spozná mnohé odlišnosti od CD edícii…

Tým, že sme museli pre vinyl albumy nanovo zremastrovat, sme mnohé skladby z pôvodných zvukov aj znovu namixovali, hlavne tie rockovejšie veci, aby zneli jednotnejšie v novom poradí. Napríklad skladba Reči bola na CD v pseudo-koncertnom prevedení, naopak na platni je jej čisto štúdiová podoba. Alebo pieseň Hra je na platni až 5 minútová oproti CD, kde jej ponurá nálada dostáva väčší priestor dýchať.

Tomáš: Plán B na platni má aj kompletne zmenené poradie skladieb v porovnaní s CD. Prečo došlo k tejto radikálnej úprave?

Sveťo: Z celkom prozaického dôvodu. Keďže platňa má na rozdiel od CD dve strany, zdalo sa nám celkom vhodné rozdeliť obsah na dve rozdielne nálady, ktoré album ponúka. Stranu A tvoria predovšetkým skladby na tú dobu inovatívne a pre HT viacmenej atypické. Stranu B zas klasický "Hotentot & roll". Úplne novým usporiadaním skladieb, bez možnosti navolenia si poradia, vznikli akokeby dva samostatné hudobne vyhranené počiny skupiny. Aj v tom je vinylové médium fascinujúce.


Tomáš: Oba nové vinyly dokonca obsahujú nevydané skladby z toho obdobia…

Sveťo: Áno, na albume Zatmenie je to pôvodne plánovaná pieseň Delicatesse Noir, ktorá však nebola v danom aranžmáne nikdy dokončená a podarilo sa nám ju zreštaurovať až po vyše 20-tich rokoch, práve pre vinylovú edíciu. Na vinyl Plán B sme pridali pieseň V noci, keď zaspíme. Tá bola nahratá práve v tom období, kedy album vznikal, avšak výhradne len pre súkromné účely. Myslím si, že teraz po rokoch dôstojne uzatvára jednu invenčnú epochu skupiny.


Tomáš: Skladba Delikatessa sa neskôr objavila v úplne inej podobe aj na ďalšom albume HT - Absinth a naopak pieseň “V noci keď zaspíme” bola reinkarnovaná pod názvom Šťastíčko pre album 1000 rokov od raja…

Sveťo: To je práve to, čo som hovoril. Zatmenie ešte po dlhú dobu zásobovalo nápadmi neskoršiu znovuobnovenú činnosť kapely Hoten Toten. Dekadentná verzia skladby Delicatessa z albumu Absinth je toho očividným dôkazom. Bolo tam aj zopár ďalších songov ako Noc a samota, tiež neskôr prerobená pre CD Absinth, či legendami opradená pieseň Kozmonaut pre album Biele noci, ktorých prazáklady boli položené práve už na Zatmení.
Skladba V noci, keď zaspíme má zas trochu iný príbeh. Jedná sa o divadelnú pieseň z roku 1993 z tvorby žilinského divadla Maják, ktorého som bol vtedy súčasťou. Tak dlho mi nedala spať, až som ju skoro po štvrťstoročí nakoniec prearanžoval pre náš doposiaľ posledný štúdiový album 1000 rokov od raja, ale už pod názvom Šťastíčko. Vinylová verzia na Pláne B práve ostáva verná atmosfére dosiek, ktoré znamenajú svet.

Tomáš: Predpokladám, že budete z týchto albumov hrať skladby aj na nadchádzajúcich koncertoch v marci…

Sveťo: Na koncertnom programe sa momentálne intenzívne pracuje. Sami sme zvedaví, ktoré piesne prežijú a ktoré sitom autocenzúry vypadnú von z povestného bobuľového výberu. Samozrejme, že sa budeme snažiť zoširoka obsiahnuť všetky obdobia kapely, tak aby ani jedno oko nezostalo suché. Živé koncerty sú pre nás stále veľká výzva a neberieme ich na ľahkú váhu, už aj preto, že sa na nich stretávame s mnohými známymi tvárami, ktoré nás sprevádzajú po všetky tie roky.

Tomáš: Zdá sa, že ako kapela fungujete veľmi dobre, aspoň čo sa koncertov týka, takže na záver sa mi nedá neopýtať, či od Hoten Toten budeme počuť ešte niečo nové?

Sveťo: Sme predsa ešte len mladíci v rozkvete, sotva nám bolo 30. Životná forma je na mieste. Všetko podstatné je ešte len vec dní budúcich.
Koncertami chceme predovšetkým potešiť verných, ale zároveň aj vyprovokovať samých seba k ďalším možným aktivitám. Uvidíme ako to celé dopadne.
Každopádne pre nás, po tom všetkom, už cesta je cieľ.

Hoten Toten vydávajú vinylové reedície albumov Plán B a Zatmenie v týchto dňoch a tu je zoznam jarného miniturné:
15.3. Nové Mesto n.Váhom (Klub Za Rampami)
16.3. Bratislava (Randal)
22.3. Košice (Collosseum)
29.3. Zvolen (Dom kultúry)